Shqipëri
    |         |         |    
Pse duhet të jemi vetvetja - AVON Albania

Pse duhet të jemi vetvetja dhe pse nuk duhet dukemi si dikush që nuk jemi?

E krahasoni shpesh veten me të tjerët? A niheni shpesh e pakënaqur me veten? A i vini re parregullsitë tuaja si dhe disavantaxhet? Duhet kohë për ta ndryshuar. Pse duhet të jemi vetvetja dhe jo të hiqemi si dikush tjetrë?

Ne, femrat, tentojmë vazhdimisht të shkëputemi nga vetja. Ne të gjitha kemi një kolege, një shoqe, të cilën e konsiderojmë etalon i sharmit, veshjes etj. Ndërkohë, ne nuk tërhiqemi nga pesonat perfekt që kemi afër, por nga ata që pëlqejnë dhe pranojnë veten ashtu sikurse janë që demostrojnë doza të shëndetshme dhe vetëbesimi.

 1. Ju vetvetja!

Ju jeni njohur me këtë slogan edhe në internet.

Ne të gjithë jemi unik, dhe të jashtëzakonshëm. Ne nuk duhet ta nënvlerësojmë këtë fakt, nuk duhet të ëndërojmë të jemi dikush tjetër. Mbi të gjitha, sa më shumë të përpiqemi ne jemi nje version tjetër i vetvetes dhe jo i Julia Roberts.

 1. Origjinali është më i çmuar dhe imitacioni

Ja pse duhet të vlerësojmë origjinalin – vetveten. Ti mund të ndryshosh prerjen e flokëve, këpucët, buzëkuqin, por nuk ka kuptim të hiqemi si dikush tjetër. Ne do të dukemi fallco dhe qesharakë.

Tiparet karakteristike – karakteri, bukuria, dhe personaliteti – krijojnë versionin unik tuaj. Vlerësoje këtë dhe mos humb kohë të jesh dikush tjetër!

 1. Nuk duhet të hiqeni si dikush tjetëer

Ky është advantazhi i të qënit vetvetja. Sa gjatë mund të vazhdosh me një stomak bosh, me një ndjenjë të përjetshme të “detyrës”? Kjo është e lodhshme dhe frustruese, dhe mbi të gjithçka nuk ia vlen. Një gënjeshtër do të dalë gjithmonë në pah.

5 hapa që ju ndihmojnë për të vlerësuar dhe pëlqyer veten?

Duke qënë se është shumë e vështirë të jemi dikush tjetër, ne duhet të vlerësojmë veten. Është vërtetë kaq e thjeshtë? Mos i komplikoni gjërat por ndqni këshillat tona!

 1. Së pari, vlerësoni veten si një person i mrekullueshëm. Nuk keni prova? Shkruajini; gjeni tek vetja të mirat tuaja, të bukurat dhe interesat tuaja. Madje pyesni edhe shoket dhe te afermit, ato patjeter kanë identifikuar kartakteristikat me te mira tuajat.
 2. Mos u krahaso me të tjerët as sot, as tani. Kjo rrugë nuk të çon askund.
 3. Nxirr në pah më të bukurën tënde. Bli një parfum që përshtatet me personalitetin tënd, investo tek një fustan i cili ju bën të kërceni.
 4. Prano atë që nuk mund ta ndryshosh dot. Jo të gjithë ne mund të jemi biondë, dhe kjo nuk do të thotë se diçka nuk shkon me ty!
 5. Puno në atë që mund të ndryshosh, por qëllimi juaj është të vlerësoni veten.

Mbaj mend! Ka vetëm 1 dhe kjo je TI!

Keshilla për të rritur vetëbesimin:

 • I Kuqi i buzëve ose llaku i thonjve: funksionon po njësoj si fustani i kuq. Nëse mendon se po e tepron nis me thonjtë.
 • Qëndroni drejt: kurrizi i dale dhe shpatullat e mbledhura nuk ju ndihmojnë të dukeni mirë. Qëndrimi drejt është një avantazh J
 • Aroma e duhur ndihmon në rritjen e vetëbesimit. Aromat me bazë lulesh ose agrumesh, sidomos jo ato shumë të ëmbla, ju bëjnë të ndiheni mirë. Provo Eve Truth dhe do të shikosh rezulatet!