Shqipëri
    |         |         |    
Perkujdesi i Çokollates: Cilat jane benefitet e saj? - AVON Albania

Perkujdesi i Çokollates: Cilat jane benefitet e saj?

Edhe pse pothuajse te gjithe e pelqejne çokollaten, vetem pak njerez jane te vetedijshem se perberesi i saj kryesor – kakaoja, e njohur ndryshe edhe si fara e pemes se Kakaos Theobroma —sherben si nje perberes kryesor dhe i rendesishem kozmetik. Si perdoret dhe pse duhet ta trajtojme me thellesish kete teme?

Kakaoja, dikur nje perberes teper i shtrenjte dhe qe importohej ne Europe se bashku me arin, ne ditet e sotme eshte kthyer ne nje produkt te zakonshem. Te gjithe e dime se çokollata na permireson humorin, por jo te gjithe jane te vetedijshem per potencialin e saj ne perkujdesin e lekures. Gjithsesi, aromat e çokollates rrallehere kane te bejne me farat e verteta Theobroma qe perdoren shpesh dhe jane te rendesishme per disa arsye!

Perkujdesi i Çokollates

Farat e kakaos Theobroma: perberja

Indigjenet kane qene te vetedijshem per vlerat dhe karakteristikat e pemes se Kakoas Theobroma. Ata e perdornin me teper per qellime jo kozmetike, por eshte interesant fakti qe konsumumi apo perdorimi i kakaos ka veti shume te ngjashme. Farat e kakaos  permbajne magnez, antioksidante, si edhe perberes te tjere te afte per te nuetralizuar radikalet e lira, duke ngadalesuar keshtu procesin e plakjes ndersa mbrojne lekuren nga faktoret e jashtem të demshem mjedisor.

Perberesit e gjalpit te kakaos, jane hidratues perfekte dhe rigjenerojne edhe lekuren ekstremisht te thate. Per me teper, aroma vepron duke rienergjizuar: as shume e embel, as shume e hidhur por thjesht e kendshme.

Perkujdesi i gjalpit te Kakaos: cilat jane zgjedhjet tona?

Gjalpi i kakaos eshte nje nga perberesit tane me hidratues, por mund te perdoret per perkujdesin total te trupit.

Nese je duke kerkuar nje amplifikues humori dhe energjie kete pranvere, shiko keto produkte!

Kremi i Duarve

Ai hidraton me efikasitet edhe lekuren me te thate por mbi te gjitha, perthithet menjehere nga lekura. Mund ta mbash mbi tavoline dhe ta perdoresh sa here te duash, se pari per hidratim, dhe me pas – si nje nxites energjie!

Krem universal per fytyren dhe trupin me gjalp kakao

Ky krem eshte i duhuri nese je duke kerkuar nje produkt universal qe zevendeson disa produkte kozmetike. Nuk hidraton aq intesivisht si gjalpi i kakaos, nuk le ndjesi ngjitese dhe hidraton me efikasitet. Ky krem eshte nje produkt mjaft i mire kozmetik per te gjithe familjen.

Perkujdesi i Çokollates 2

Gjalp Kakao per Trupin

Kete produkt duhet ta kesh patjeter. Ai funksionon mjaft mire mbi lekuren shume te thate, pas banjove te diellit dhe per lekurat me kerkesa te veçanta, ku nje zbutes standart nuk eshte i mjaftueshem. Ne ju rekomandojme ta perdorni ate per gjate te gjithe vitit. Ne pranvere ushqen lekuren e zbehte si pasoje e ambjenteve te brendshme me ajer te kondicionuar gjate te gjithe dimrit. Gjate veres rigjeneron lekuren pas nxirjes se saj nga dielli, ndersa ne vjeshte e pergatit ate per sfidat dimerore.

Zbutes per buzet

Puthje prej çokollate? Buzet shpesh jane te thata dhe gjalpi i kakaos eshte nje produkt mjaft i mire hidratues. Ju duhet te mbani gjithmone me vete nje zbutes per buzet ne çante ose ne xhep, edhe nese perdorni buzekuqin tradicional ose shkelqyesit e buzeve. Kur perdoret rregullisht, ai hidraton mrekullisht buzet, rrit fleksibilitetin dhe permireson pamjen e tyre apo edhe vetine dhe qendrushmerine e çdo lloj produkti tjeter kozmetik qe aplikohet me pas.