Shqipëri
    |         |         |    
Balanca pune-familje per partnerit tend - AVON Albania

Balanca pune-familje per partnerit tend: Si t’ia mesosh ate?!

Ne te kaluaren punet dukeshin me te thjeshta ne familje: gjeje nje burre, beje femije, kishe nje familje, mbillje nje peme, ndoshta ndertonin edhe nje shtepi. Sot, pervec faktit qe standarti eshte shume i larte, meshkuj kane edhe disa detyra shtese dhe pritshmeri per te permbushur, qe shpeshhere nuk i plotesojne dot te gjitha. Per shkak te kesaj heret a vone, ato bien ne krize ose perfundojne ne shqetesime. Si ti mbeshtesim meshkujt ne jeten e perditshme? Çfare duhet t’u mesojme atyre?

Duhet te kesh degjuar per balancen e famshme pune-familje. Shkurtimisht, ben fjale per ndarjen e duhur qe duhet te besh ne fusha te ndryshme te jetes, kur duket se ndonjehere ato marrin rendesi te njejte dhe zene te njejten peshe ne jeten tende. Nese ritmi i jetes tende kerkon qe ti te punosh gjate te gjithe kohes dhe ti ben vetem 1 here ne vit pushime vjetore, te ze gjumi ne vaske nga lodhja ne mbremje ose kur ti shkon ne shtepi qeni yt leh shume se qeni i komshiut ngaqe nuk ju njeh me, pra ne jeten tende nuk ka balance.

Pse eshte kaq e rendesishme? Jeta e balancuar na lejon te jetojme ne nje menyre te shendetshme, te rigjenerojme veten dhe te mos neglizhojme asnje nga fushat e jetes, duke qene te arsyeshem, efikas dhe te zgjuar. A eshte partneri yt i afte ta beje kete gje?

Mekatet e meshkujve

Te qenit nje punetor, bashkeshort, baba, djale ose mik nuk eshte nje detyre e lehte dhe meshkuj duhet te kombinojne mire rolet e tyre. Po, ne – femrat – e bejme kete, por shpesh meshkujt e humbasin veten ne pune duke shkaktuar hapesira te thella ne aktivitetet e perditshme. Dhe veçanerisht kur ambicia eshte e larte dhe nxitet nga deshira per arritje hendeku thellohet akoma me shume. Fatkeqesisht, shume meshkuj bien ne keto gracka, dhe para se te kuptojne situaten ata perfundojne ne krize ne marredheniet e tyre, me probleme zemre, ulcer dhe veshtiresi per t’u perfshire ne biseda te ndryshme, pervec punes.

Nese mashkulli yt lufton me probleme te tilla, tregoji atij se sa e rendesishme eshte balanca ne jete dhe se si duhet te ndiej kenaqesi nga çdo aspekt i jetes.

Te themi te verteten, disa meshkuj kujdesen me shume per makinen e tyre sesa per veten. ‘’E dashura’’ e tyre me kater rrota, kontrollohet mire çdo vit, lahet jashte e brenda çdo muaj dhe shkon per kontroll tek mekaniku sa here qe dicka nuk shkon. Nderkohe, per veten e tyre meshkuj mund te shkojne per vizite tek mjeku 1 here ne 5 vjet.

Statistikat tregojne qarte: femrat jetojne me gjate, ndersa meshkujt stresohen dhe neglizhojne problement shendetsore qe shpesh perfundojne ne rezultate katastrofike.

Kjo vlen per t’u theksuar!

Perfshi kujdesin per veten ne listen e detyrave te perditshme!

Meshkujt shpesh e shikojne jeten si nje detyre ne listen e tyre per te bere diçka. Kur ju I theksoni rendesine e respektit te duhur te çdo fushe ne jete, eshte mire t’i tregoni here pas here edhe perfshirjen e disa gjerave teper te rendesishme ne listen e detyrave te tyre, pervec takimeve me nje klient apo takimin tek dentisti.

Te ruash nje balance pune-familje nuk nenkupton vetem punen, jeten familjare, shendetin por gjithashtu perkujdesin per gjendjen e lekures, floket, ose aromat. Fillimisht, qe t’u gezohesh ndryshimeve, beji atij nje dhurate simbolike, dicka qe t’i kujtoje rezultatet e larta qe ka arritur.

Ndoshta nje arome e re e lehte? Nje xhel dushi energjizues? Ose nje krem fytyre qe nuk e ka perdorur ndonjehere? Provo linjen e re Avon Real dhe gjej nese notat e fresketa te agrumeve, mentes dhe myshkut sensual mund t’I shtojne energjine jetes se perditshme.

Ia vlen; ne fund te fundit kemi vetem 1 jete!