Shqipëri
    |         |         |    
Si t’i japesh me teper ngjyra jetes tende, dhe pse kjo eshte nje ide e mire - AVON Albania

Si t’i japesh me teper ngjyra jetes tende, dhe pse kjo eshte nje ide e mire (jo vetem per vjeshte dhe dimer)?

Energjia positive eshte ngjitese dhe bota ka nevoje per njerez qe e kane ate pa kursim. Jepi fund ankesave, shprehjes se shqetesimeve dhe te qenit grindavece per çdo gje! Nese perpiqesh pak me teper, jeta jote do te jete me e lumtur dhe njerezit perreth teje do ta vene re kete gje. Si t’i japesh jetes me shume ngjyra dhe pse kjo gje eshte nje ide e mire?

Ne jete ka momente – te bukura dhe me pak te tilla, por pavaresisht se çfare ndodh, ne I japim forme reagimeve tona, sjelljeve dhe perqasjes ndaj asaj qe perjetojme. Optimistet e shohin goten gjysem plot, jo gjysem bosh. Ne mund te perdorim kete imazh optik ne çdo situate, dhe ia vlen ta besh kete gje ne menyre te vetedijshme dhe jo duke u perpjekur ne maksimum.

A deshiron qe jeta jote te jete me energjike, e lumtur dhe me ngjyra? Nese po, atehere duhet te punosh per kete!

Kjo nuk eshte dhe aq e veshtire, dhe keshillat qe ne kemi pergatitur mund te aplikohen lehtesisht ne jeten reale. Fillojme?

Si t’i japesh me teper ngjyra jetes tende

Bej me teper gjera qe te pelqejne!

Kenzo Takada, bashke-krijues i parfumit te ri Avon Life Colour, eshte nje nga stilistet me te njohur te koheve moderne. Historia e tij sjell nje shembull te shkelqyer se si duke ndjekur gjerat qe ty te frymezojne, qe adhuron apo qe te terheqin mund te ndryshosh pozitivisht jeten tende.

Takada u lind ne Japoni gjate periudhes qe padyshim ishte plot ngjyra.

Kenzo ishte nje nga 7 femijet e familjes. Ai mori frymezim nga revistat e modes qe ia rrembente se motres. Ky ishte burimi i pare i frymezimit te tij qe ushqeu me pas krijimin e nje stilisti te madh ne fushen e modes.

Fillimisht ai ndoqi shkollen e modes dhe me pas perfundoi ne Paris. Koleksioni i tij i pare u krijua nga copezat e cohave te ndryshme te gjetura ne tregun e gjerave te lira te kombinuara me coha kimonoje. Ai nuk mund te perballonte blerjen e cohave te shtrenjta ne ate periudhe. Por kombinonte ngjyra, modele, dhe forma te ndryshme te pa para me pare ne Paris  dhe…bota e madhe e modes hapi shume shpejt dyert per te!

Gjithçka filloi me frymëzim dhe ngjyra! Edhe TI mund te besh te njejten gje!

Si t’i japesh me teper ngjyra jetes tende 2

Mos e ler lumturine e perditshme te largohet nga Ti!

Po, rutina e perditshme mund te jete e merzitshme, e veshtire por gjithashtu e bukur! Momentet e lavdishme, pushimet, fundjavat nuk jane gjithçka – ka shume dite qe duken si te njejta qe ne mund t’i kalojme ne menyre kreative dhe frymezuese!

Jeta mund te jete art dhe gjithça qe bejme eshte pjese e skenarit shumengjyresh. Nese deshiron qe dita jote te kete me teper ngjyra, te jete e bukur, frymezuese dhe energjike ke nevoje te besh gjera qe e bejne jeten tende me pasionante dhe te kendshme.

A mendon se kjo eshte e veshtire? Jo, nuk eshte aspak. Eshte e mjaftueshme te perjetosh gjithçka ne menyre me te ndergjegjshme dhe te marresh kenaqesi nga çdo moment i dites. Transformo te perditshmen ne art: momentin qe pi kafe, degjo muzike ndersa shkon per ne pune, ose hidh nje parfum qe te pelqen. Provo dhe eksperimento dhe ngjyrat do te fillojne te shfaqen ne jeten tende pa shume perpjekje!Si t’i japesh me teper ngjyra jetes tende 3

Ploteso endrrat e tua dhe mos mendo kurre qe eshte teper vone per te bere dicka ndryshe!

Kenzo Takada eshte 80 vjeç dhe ka rreth 25 vjet qe ka dale ne pension! Kur ai zyrtarisht mbylli punen e tij, kuptoi…se nuk mund te jetonte dot pa te! Kjo eshte edhe arsyeja perse ai vazhdon te krijoje, vizatoje, pikturoje, dhe te rrethohet nga te rinj dhe njerez frymezues. Ajo qe eshte me e rendesishme, ai ka shume plane per te ardhmen!

Ndiq shembullin e tij dhe mos ler askend te te ndaloje me arsyen se je vone per te bere dicka ne jeten tende. Nese nuk ke qene e suksesshme deri tani ne plotesimin e endrrave te tua – tashme eshte koha e duhur te mendosh per to. Çliro potencialin tend krijues, vendos nje te kuq mbi buze, trego durim dhe shprese dhe thjesht vazhdo perpara!

Nese ke vendosur te blesh parfumet e reja Kenzo Takada, te jesh i/e bindur se aroma e tyre do te ndihmoje ne rritjen e vleresimit dhe besimit ne vetvete!

Jeta eshte plot ngjyra dhe vlen per t’u perdorur ne çdo nuance, pa u ndalur aspak tek grija! A do te guxosh? Ne besojme se po! Paç fat